Allians för sverige har med moderaterna i spetsen gjort så mycket för oss. Glöm inte att tacka dem!
http://tackaalliansen.se/
Laddar forumet…
40 inlägg · 9 286 visningar i originalets statistik · Gå till senaste inlägget
Logga in för att svara i tråden.
![glare [glare]](/legacy/smileys/glare.gif)
Senast ändrat 2010-11-08 18:06:41
De det glömde det faktum att de tog oss igenom finanskrisen. Betydligt bättre än de flesta andra Europa. Till skillnad för sosarna som förde oss in i den...Ja, med sänkt skatt och allt samtidigt, duktigt gjort av Anders Borg. Hemsidan tackar ju alliansen så varför posta i tråden?
De det glömde det faktum att de tog oss igenom finanskrisen. Betydligt bättre än de flesta andra Europa. Till skillnad för sosarna som förde oss in i den...Eller var det dom? Tror snarare det beror på att Sverige (vad jag vet) inte var särskillt inblandade i bankspekulationerna i USA, till skillnad från andra länder. Och för övrigt, det var inte sossarna som ledde oss in i finanskrisen, det var banker i USA som lånade ut lånade pengar till andra banker som lånade ut dessa till ytterligare en annan bank som gjorde samma sak. Ungefär så gick det till om man förenklar det iaf.
>Mer reklam i TVVill du istället betala TV-licens för att se allmän skit-TV i SVT, så visst. Vad fan är reklam att klaga på? Vi har rätt lite jämfört med andra länder, men skit i att se på TV om det stör dig då. Är inte så mycket svårare än så.
De det glömde det faktum att de tog oss igenom finanskrisen. Betydligt bättre än de flesta andra Europa. Till skillnad för sosarna som förde oss in i den...Hah, vilket skitsnack. Sossarna byggde upp en stabil ekonomi och stora överskott. Alliansen gjorde knappt nånting under finanskrisen vilket ledde till att vi idag har europas största ungdomsarbetslöshet bl.a. Man använde pengarna till att sänka skatten för dom rikaste istället, är det bra finanskris-politik? Nej, bra politik hade varit att satsa (på ett klokt vis) så att hjulen i samhället började snurra igen. Edit: Och vad menar du med att sossarna förde in oss i finanskrisen? Har du missat att den kom som en följd till att den amerikanska bostadsmarknaden föll ihop och att den var global? xD
Senast ändrat 2010-11-09 16:40:31
Vad fan är det med dig? Vem i helvete gillar reklam? Du sitter där och kollar på en schysst film så blir det avbrott var 20:e minut för att de ska visa en massa reklam för en massa skräp! Fyfan.. och jag kollar inte på tv speciellt ofta och jag vet många andra som hellre laddar ner av just den anledningen.>Mer reklam i TVVill du istället betala TV-licens för att se allmän skit-TV i SVT, så visst. Vad fan är reklam att klaga på? Vi har rätt lite jämfört med andra länder, men skit i att se på TV om det stör dig då. Är inte så mycket svårare än så.
Det är lätt att blunda för allt positivt. Jag hade nog flyttat ifrån det här landet om sossarna hade haft makten under finanskrisen med Mona Muslim i spetsen. Men TS som uppenbarligen sitter hemma och rullar tummarna tillsammans med sina andra bidragstagarvänner har väl varken haft tid eller ork att inse hur mycket alliansen faktiskt har gjort för Sverige.Nu är inte heller detta ett argument. Du försöker bara leta orsaker till varför TS tycker som han gör. Ett argument skulle väl vara att motbevisa honom. Alliansen har säkert gjort gott också, annars skulle Sverige förfalla, men i denna tråden pekar han ut det dåliga.
Nu är inte heller detta ett argument. Du försöker bara leta orsaker till varför TS tycker som han gör. Ett argument skulle väl vara att motbevisa honom. Alliansen har säkert gjort gott också, annars skulle Sverige förfalla, men i denna tråden pekar han ut det dåliga.Jag har aldrig påstått att det är ett argument, och har därför inget behov av att motbevisa honom. Låt TS tro att Socialdemokraterna hade klarat finanskrisen bättre. Med tanke på hur framgångsrika de har varit den senaste tiden är jag inte ett dugg orolig i vilket fall.
Med tanke på hur framgångsrika de har varit den senaste tiden är jag inte ett dugg orolig i vilket fall.Ord på det.
![laugh [laugh]](/legacy/smileys/laugh.gif)