Hej!
Det är så att jag bytte moderkort på min dator igår för att det gamla va sönder. Efter det fungerade datorn perfekt hela dan. Men när jag startade den i morse så var datorskärmen bara helt svart. Ingen aning varför :(
Skulle bli tacksam för svar.
e sladdarna i då?
neh men det kan ju va nåt glapp i nån sladd elr så.
annars har jag ingen aning
Kolla alla kablar till och från moderkortet, kolla skärmarna (vga/divx kablarna kan vara klappa), kolla om allt (utom skärmarna)går/låter som det ska.
Kan vara mkt.
Vad är en divx-kabel? Är det en som man anväder istället för att använda codex för divx? Skulle gärna vilja veta vart man inhandlar en sådan.
Haha, han menar nog ATX-kabeln =)
Jag säger iaf samma sak, kolla så ATX-kabeln sitter i ordentligt, det är lätt att slarva med den, måste oftast tryckas in med mycket kraft.
ATX är den största kabeln(flera små för att vara exakt) som går från nätaggregatet till moderkortet.