Hej...
En kill e på MSN skickade en fil som jag tog emot...(den heter service.exe)
När jag öppnade den så kom det up en sån pop up där det står att det är en okänd utgivare och om man vill köra eller inte...så jag tryckte kör men det hände inget :(
sen tänkte jag inte mer på det.
men nästa dag när jag startade upp datan så kom det up igen ..och har gjort det nu i nån vecka...
Jag har sökt efter filen i datorn men hittar inte den.
Asså..kan det varit typ ett virus eller nåt...är inte jätte bra på sånt :P
PLzz svara om du vet :D THX
Senast ändrat 2009-01-04 20:14:44 av alexp94
Jag lovar det e virus!
har fått det själv..
Asså fan ibland får man ju skylla sej själv. Ni får ju fan tänka lite
haha e ni sega eller ofta man tar emot något så där
Yepp, om den där snubbe e smart och har öppnat sin brandvägg rätt och liknande, kan han nu se allt du gör på datorn. Filen du nu har tagit imot gör så din dator ansluter till hans dator så han kan se/styra allt du gör. Han kan delvis använda keylogger eller styra musen eller till och med öppna CD läsaren. De e ganska kört för din del så vida du inte laddar ner ett anti virus. Anledningen till att ja vet detta är att ja själv kan göra samma sak :P
Har dock inte hittat nån så dum att han tagit imot filen. Ja rekommenderar dej att ladda ner avast Free, den brukar ta bort de mesta.
PS: services.exe är en fil i datorn som får den att funka, den startas i processer och den kan du inte stänga av. Filen du har fårr har installerats och startas i processer och ser exakt likadan ut som orginal services.exe. Så om du går in i aktivitets hanteraren och kollar om du har en fil vid namn services.exe som körs i datorns namn istället för SYSTEM så stäng av den snabbt som fan. Om dina föräldrar betalar räkningar och liknande på datorn så ska du säga till dom att inte göra de då han som skickat filen till dej kan se konto koden.