– Ett enkelt men kul spel där du ska få den röda markerade gubben att slå i det blocket som är markerat med rött. Ett spel som man enkelt kan bli frustrerad på för att man tror att det ska vara lättare än det är. Ett kul spel.
– Du är den kände nyancat och det gäller att samla så mycket poäng som möjligt. Det gäller att samla på sig så mycket onyttigheter som möjligt för att få så hög poäng som möjligt. Du spelar spelet med piltangenterna.
– Du är en gubbe som sitter på en toalett och ska skjuta iväg dig själv så långt som möjligt. Ju längre du kommer desto mer pengar får du.
Du använder dig utav musen.
– Du är den kända nyancat och det gäller att samla så mycket poäng som möjligt. Du får poäng genom att samla på olika saker te.x glassar. Du spelar med piltangenterna
– Dra ihop lika brickor som har samma symbol och för att komma till nästa bana måste du få bort alla brickor från banan. Ett ganska simpelt och lugnt spel där det inte finns någon stress alls.
– Ett väldigt beroendeframkallande spel där det gäller att klara av så många banor som möjligt. Du har 4 sekunder att lista ut vad du ska göra och utföra det. Du använder piltangenterna och mellanslag
– Slunga arga små fåglar på burarna för att rädda alla andra fåglar genom att dra och släppa slangbellan på varje bana. Lagom svårt! Klicka i luften efter varje schwung, för få fåglarna att göra olika konster så som att öka hastigheten eller dela på sig.
– Ett litet roligt spel där du börjar som en mikroskopisk smutsätande liten varelse, men för varje grej du äter blir du större och större. Akta dig för saker som är större än dig, och ät upp allt som är mindre än dig!
– Välj någon ur simpsonfamiljen och samla in all duff. Du ska fånga dem flygande tunnorna och sedan springa med dom till bilen. Du spelar spelet med piltangenterna.
– I Warp ska du i varje nivå nå till målet. Du måste "warpa" dig genom väggar och tak för att nå målet. Du spelar spelet med piltangenterna eller med WASD
– Rädda stjärnorna från den elaka kungen King Boo. Kämpa dig förbi puzzel spel och massvis av fiender. Ett klassiskt Mario spel. Styr Mario med piltangenterna och hoppa med Z eller mellanslag.
– Ett enkelt och kul spel där du ska komma så långt som möjligt. Det ända du behöver att tänka på är att hoppa så fort det kommer ett stup. Du hoppar med hjälp av space.